Реологічна модель руйнування ґрунту робочими органами зі структурованим рухом різальних елементів
DOI:
https://doi.org/10.26884/gbdmm1891.0401Ключові слова:
Інтенсифікація робочих процесів, реологічна модель, високошвидкісне руйнування, напружено-деформований станАнотація
Інтенсифікація робочих процесів машин для земляних робіт є одним із основних факторів збільшення їх ефективності. Інтенсифікація робочих процесів при роз-робці робочих середовищ, що представлені ґрунтами, відбувається за рахунок ударного, вібраційного, віброударного та високошвид-кісного прикладання навантаження на робоче середовище. При цьому в ґрунті відбувають-ся складні деформаційні процеси, що проті-кають з різними перетвореннями енергії, яка передається ґрунту від робочих органів гру-нторуйнуючих машин. При деформуванні і руйнуванні ґрунтів останні виявляють пружні, пластичні і в’язкі властивості. Крім того, окрім внутрішнього руху в робочих середовищах відбуваються процеси зовнішнього тертя між різальними елементами і ґрунтом. В загальному плані ґрунти мають трифазну будову, особливістю якої є те, що крім твердих частинок в його об’ємі знаходиться вода, розчини солей і гази. Для опису процесів формування потоків енергії і ії перетворення при руйнуванні ґрунтів застосовуються два методи математичного моделювання. За першого методу при описі процесів використовуються методики, засновані на застосуванні теорії пружності і пластичності суцільних середовищ. Другий метод заснований на застосуванні феноме-нологічних механореалогічних моделей. Внаслідок того, що процеси динамічного руйнування робочого середовища протікають в просторі і часі, механореологічна мо-дель високошвидкісного руйнування ґрунтів повинна описувати зміни характеру деформацій і напружень в кожній точці контакту різального елемента з ґрунтом, а також кількісну і якісну залежності напружено-деформованого стану від швидкості навантаження і часу протікання процесів деформування робочого середовища.Посилання
Vetrov Y.A., Baladinskiy V.L., 1980. Ma-chines for special excavation works. Tutori-al. Kyiv, Higher school, 192. (in Russian).
Fomin A.V., Kostenyuk A.A., Teteryatnik A.A., Bokovnya G.I., 2015. Determination of geometrical parameters the impact damage of soils under the ordered movement of the working body. Girnychi, budivel'ni, dorozh-ni ta melioratyvni mashyny, Nr.84, 77-85. (in Ukrainian).
Fomin A.V., Kostenyuk A.A., Teteryatnik A.A., Bokovnya G.I., 2015. Development of the design cutting elements, taking into account the self-organization and evolution of geometric shapes. Girnychi, budivel'ni, dorozhni ta melioratyvni mashyny, Nr.85, 91-97 (in Ukrainian).
Yevtyukov S.A., Ovcharov A.A., Za-maraev I.V., 2011. Construction of mecha-noreological models from processes of inter-action between the working bodies of road construction machinery with the environ-ment. Saint Petersburg. GASU, 59. (in Russian).
Patent of Ukraine on the utility model 87729, 2014. Ripper with active working body. Published on 10.02.2014, Bulletin of Inventions 3.
Patent of Ukraine on the utility model 89059, 2014. Ripper with a controlled penetration of the working body. Published on 10.04.2014, Bulletin of Inventions 7.
Patent of Ukraine on the utility model 87729, 2015. Dynamic tooth of earthmoving machine. Published on 10.06.2015, Bulletin of Inventions 11.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Олександр Костенюк, Анатолій Фомін, Олександр Тетерятник, Галина Боковня
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Право авторства належить авторам статей. Невиключні права на першу публікацію матеріалів статті автори передають редакції журналу «Гірничі, будівельні, дорожні та меліоративні машини» на умовах угоди з авторами згідно ліцензії Creative Commons CC BY 4.0. При цьому авторри мають право укладати самостійно додаткові угоди, що стосуються неексклюзивного поширення роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом, але за умови збереження посилання на першу публікацію статті в цьому журналі.
Запозичення матеріалів повністю або частково можливе з посиланням на вихідні дані журналу з обов'язковою вказівкою правовласника та імен авторів статей. При створенні на основі опублікованих у журналі статей нових матеріалів, цитуванні або перекладі фрагментів статей з метою їхнього цитування необхідно посилатися на першоджерела з дотриманням правил цитування.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- автори зберігають за собою авторські права на роботу та передають журналу право першої публікації разом із роботою, одночасно ліцензуючи її на умовах Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим поширювати цю роботу з обов'язковим зазначенням авторства цієї роботи та посиланням на оригінальну публікацію у цьому журналі.
- автори зберігають за собою право укладати окремі додаткові контрактні угоди на неексклюзивне розповсюдження версії роботи, опублікованої в цьому журналі (наприклад, розмістити її в університетському сховищі або опублікувати її в книзі), з посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- авторам дозволяється розміщувати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в університетському сховищі або на їхньому персональному веб-сайті) до і під час процесу розгляду її даним журналом, оскільки це може призвести до продуктивного обговорення, а також до більшої кількості посилань на дану опубліковану роботу (Дивися The Effect of Open Access).
Дозвіл на повторне використання визначається наступною користувальницькою ліцензією:
- Creative Commons Attribution (CC BY 4.0): дає можливість іншим поширювати і копіювати статтю, створювати уривки, реферати та інші виправлені версії, адаптації або похідні роботи зі статті (наприклад, переклад) для включення в колективну роботу (наприклад, монографію), для пошуку тексту або даних в статті, навіть в комерційних цілях, за умови, що вони вказують автора (ів), не змінюють статтю в такий спосіб, щоб завдати шкоди честі або репутації автора.