Визначення інерційних навантажень поворотної стріли самохідного крана
DOI:
https://doi.org/10.32347/gbdmm2020.96.0201Ключові слова:
кран, стріла, вантаж, момент, інерціяАнотація
В будівництві для виконання навантажувально-розвантажувальних робіт широко застосовуються самохідні стрілові крани, основною перевагою яких, серед інших видів кранів, є висока мобільність. Частка самохідних стрілових кранів у будівництві складає більше 60%.
Важливим елементом самохідних стрілових кранів є стріла, від міцності конструкції якої в значній мірі залежить забезпечення техніки безпеки виконання робіт краном і попередження аварійних ситуацій, які ведуть до травматизму та загибелі обслуговуючого персоналу. При розрахунках стріли крана на міцність, потужності електродвигунів механізмів зміни вильоту стріли та повороту, гальм цих механізмів необхідно враховувати всі види навантажень, які діють на поворотну стрілу з вантажем, зокрема, інерційні, що складають вагому частину інших навантажень.
У роботі розглянуто розрахунок наступних моментів сил інерції: створюваний вертикальними інерційними силами при гальмуванні механізму підіймання вантажу; що виникає від маси вантажу і стріли в період несталого руху механізму зміни вильоту стріли при пуску і гальмуванні; створений відцентровою силою вантажу, який виникає при обертанні поворотної частини крана; що виникає від маси вантажу і стріли в період несталого руху механізму обертання крана. При розрахунках цих моментів інерції враховуються такі вихідні дані: геометричні розміри крана, маса та довжина стріли, маса і висота підйому вантажу, кут нахилу самохідного крана на місцевості в зоні будівництва, радіус дії стріли крана, швидкості переміщення стріли та вантажу, терміни пуску і гальмування механізмів підйому вантажу, зміни вильоту стріли та повороту крана.
Отримані залежності для визначення інерційних навантажень поворотної стріли самохідного крана дозволять більш точно з врахуванням множинних факторів обраховувати значення цих навантажень з метою проведення міцнісних розрахунків стріли, підбору складових механізмів підіймання вантажу, зміни вильоту стріли та повороту крана.
Посилання
Livinsky O. M., Kurok O. I., Pelevin L. Ye., Malich V. O., Kovalenko V. M., Babichen-ko V. Ya., Rusan I. V., Volianiuk V. O., Mishchuk D. О., Machishin G. M. (2016). Lifting and transport and loading and unloading machines: a textbook. Kyiv, Lesia Publ., 676. (in Ukrainian).
Baladinsky V. L., Rusan I. V., Garkavenco O. M., Walters О. Yu. (2005). Devices and mechanisms of hoisting machines: textbook. Manual. Kyiv, КNUCA, 132. (in Ukrainian).
Goncharuk O. M., Sagittarius В. М. (2006). Lifting, transporting and transport equipment: textbook. manual, Rivne, NUVGP, 345. (in Ukrainian).
Mіschuk D. O., Lovejkіn V. S. (2013). Optimіzacіja rezhimu zmіni vilotu manіpuljatora z gіdroprivodom. Monografіja [Optimi-zation of the mode of change of departure of the manipulator with a hydraulic drive. Monograph]. CP Komprint Publ., 206. https://doi.org/10.26884/damu.m13opzvmg. (in Ukrainian).
Аleksandrov М. P. (2000). Lifting machines: a textbook. Мoscow, High school, 552. (in Russian).
Weinson A. A. (1989). Lifting and transport machines: a textbook. Мowsow, Mashinostroenie, 536. (in Russian).
Dodonov B. P., Lifanov V. A. (1990). Lifting and transport devices: a textbook. Mos-cow, Mashinostroenie, 248. (in Russian).
Ivanchenko F. K. (1993). Lifting and transport machines: a textbook. Kyiv, High school, 413. (in Ukrainian).
Kolesnik N. P. (1985). Calculations of construction cranes: a textbook. Kyiv, High school, 240. – (in Russian).
Bondarev V. S., Dubinets O.I., Kolisnyk N.P. (2009). Lifting and transport machines: Calculations of lifting and transporting machines: textbook. Kyiv, High school, 373. (in Ukrainian).
Nazarenko I. I., German F. O. (2010). Lifting equipment (construction, efficient use, service): textbook. manual. Kyiv, Slovo Publ., 400. (in Ukrainian).
Krasnochapka V. А. (1983). Research of dynamic models of drives: textbook manual tutorial, Kyiv, Scientific thought, 183. – (in Ukrainian).
Volianiuk V. O. (2013). Ways to improve crane manipulators. Girnichi, budivelni, dorozhni ta meliorativni mashini [Mining, constructional, road and melioration machines], Nr.81, 24-30. (in Ukrainian).
Mischuk D. Volianiuk V., Gorbatyuk Eu. (2019). Determination of geometric parameters of the manipulator according to the characteristics of the working environment. Girnichi, budivelni, dorozhni ta meliorativni mashini [Mining, construction, road and melioration machines], Nr.94, 25-34. (in Ukrainian). https://doi.org/10.32347/gbdmm2019.94.0201
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Право авторства належить авторам статей. Невиключні права на першу публікацію матеріалів статті автори передають редакції журналу «Гірничі, будівельні, дорожні та меліоративні машини» на умовах угоди з авторами згідно ліцензії Creative Commons CC BY 4.0. При цьому авторри мають право укладати самостійно додаткові угоди, що стосуються неексклюзивного поширення роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом, але за умови збереження посилання на першу публікацію статті в цьому журналі.
Запозичення матеріалів повністю або частково можливе з посиланням на вихідні дані журналу з обов'язковою вказівкою правовласника та імен авторів статей. При створенні на основі опублікованих у журналі статей нових матеріалів, цитуванні або перекладі фрагментів статей з метою їхнього цитування необхідно посилатися на першоджерела з дотриманням правил цитування.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- автори зберігають за собою авторські права на роботу та передають журналу право першої публікації разом із роботою, одночасно ліцензуючи її на умовах Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим поширювати цю роботу з обов'язковим зазначенням авторства цієї роботи та посиланням на оригінальну публікацію у цьому журналі.
- автори зберігають за собою право укладати окремі додаткові контрактні угоди на неексклюзивне розповсюдження версії роботи, опублікованої в цьому журналі (наприклад, розмістити її в університетському сховищі або опублікувати її в книзі), з посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- авторам дозволяється розміщувати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в університетському сховищі або на їхньому персональному веб-сайті) до і під час процесу розгляду її даним журналом, оскільки це може призвести до продуктивного обговорення, а також до більшої кількості посилань на дану опубліковану роботу (Дивися The Effect of Open Access).
Дозвіл на повторне використання визначається наступною користувальницькою ліцензією:
- Creative Commons Attribution (CC BY 4.0): дає можливість іншим поширювати і копіювати статтю, створювати уривки, реферати та інші виправлені версії, адаптації або похідні роботи зі статті (наприклад, переклад) для включення в колективну роботу (наприклад, монографію), для пошуку тексту або даних в статті, навіть в комерційних цілях, за умови, що вони вказують автора (ів), не змінюють статтю в такий спосіб, щоб завдати шкоди честі або репутації автора.