Механізована обробка будівельної техніки абразивними робочими органами
DOI:
https://doi.org/10.32347/gbdmm2021.97.0302Ключові слова:
полімерно-абразивне волокно, очищення, коливання стержня, згин стержняАнотація
Виконання зачисних операцій при проведенні механізованої обробки будівельної техніки від лакофарбових покриттів, іржі, різного роду забруднень відноситься до масових трудомістких операцій [1]. Для виконання вказаних операцій широкого розповсюдження набули ручні машини, робочими органами в яких є абразивні круги і металеві щітки. Багатофункціональність та універсальність цих машин в поєднанні з правильним підбором потрібного абразивного робочого інструменту дозволяє значно прискорити та полегшити виконання зачисних і шліфувальних операцій з досягненням необхідного ефекту.
Проте більшість з них мають недоліки застосування при очищенні тонколистового металу, оскільки в процесі очищення відбувається також зняття основного металу, що в більшості випадків не припустимо. Так при обробці неметалевих матеріалів металевими щітками робоча поверхня забивається дрібними часточками металу, що згодом призведе до утворення іржі, а при очищенні металевих поверхонь утворюються борозенки. Металеві щітки також малоефективні при очищенні поверхонь від синтетичних емалей, криволінійних поверхонь та важкодоступних місць. Обробка вказаними інструментами достатньо енергоємна і вимагає використання ручних машин значної потужності. Фіброві та пелюсткові абразивні інструменти не є самоочисними та втрачають різальну здатність внаслідок заповнення міжзернового простору відходами очищення. Піскоструминна обробка поверхонь екологічно небезпечна для робітників і навколишнього середовища, оскільки витратний матеріал пісок, розлітається на достатньо великі відстані (особливо при очищенні висотних конструкцій та споруд).
Аналіз показав, що одним із ефективних інструментів для очищення металевих і неметалевих поверхонь від лакофарбових покриттів, іржі та інших забруднень без зняття шару основного матеріалу є полімерно-абразивна щітка. Однак недостатні дослідження по механізму її роботи, енергетичних та теплових процесах, що протікають під час роботи та чинять вирішальний вплив на працездатність полімерно-абразивної щітки.
У роботі наведені результати досліджень впливу конструктивних та режимних параметрів ручних кутових шліфувальних машин з полімерно-абразивними щітками. Вивчення цих питань є актуальною задачею, так як дозволить визначити параметри привідної машини, раціональні режими та схеми їх експлуатації, а також області використання таких робочих органів.
Посилання
Abrashkevich Ju. D., Pelevіn L. E., Rashkіvs'kij V. P. (2016). Obladnannja dlja montazhnih robіt: pіdruchnik. K: KNUBA. 232. (in Ukrainian).
Baladіns'kij V. L., Tugaj A. M., Garka-venko O. M., Rusan І. V. (2002). Budіvel'-na tehnіka: Pіdruchnik. K.: KNUBA. 237. (in Ukrainian).
Kvaginidze V. S. and etc. (2011). Metallokonstrukcii gornyh mashin. Konstrukcii, jekspluatacija, raschet: Uchebnoe posobie. Moscow, Gornaja kniga Publ.. 392. (in Russian).
Sotnikov G. A. (1975). Sredstva maloj meha-nizacii i special'nyj instrument dlja re-montnyh i montazhnyh rabot. Tematicheskij obzor. Moscow, VNIIT-JeNEFTEHIM. 72. (in Russian).
Kujbishev. (1985). Pіdvishhennja tehnologі-chnoї nadіjnostі detalej GTD za rahunok vprovadzhennja gіdroabrazivnoї obrobki na ostatochnih ope-racіjah vigotovlennja. Materіali IX Vsesojuznoї naukovo-tehnіchnoї konferencії «Konstrukcіjna mіcnіst' dvigunіv». (in Ukrainian).
Borisenok G. V., Vasil'ev L. A., Voroshnin L. G. (1981). Himiko-termicheskaja obrabotka metallov i splavov. Spravochnik. Moscow, Metallurgija. 255. (in Russian).
Lahtin Ju. M., Arzamasov B. N. (1985). Himikotermicheskaja obrabotka metallov. Moscow, Metallurgija. 424. (in Russian).
Poduraev V. N. (1985). Tehnologija fiziko-himicheskih metodov obrabotki. Moscow, Ma-shinostroenie. 264. (in Russian).
Materialovedenie i tehnologija metallov: Uchebnik dlja studentov mashino-stroitel'nyh spec. Vuzov. (2001). G. P. Fetisov, M. G. Karpman, V. M. Matjunin i dr. M.: Vyssh. shk. 638. (in Russian).
Machishin G. M. (2014). Robochі organi mashin ta mehanіzmіv dlja ochishhennja poverhon' budіvel'noї tehnіki. Gіrnichі, budіvel'nі, dorozhnі ta melіorativnі mashini [Mining, Constructional, Road and Melioration Machines], No.83. 69-79. (in Ukrainian)
Abrashkevich Ju. D., L. Є. Pelevіn, G. M. Machishin. (2014). Polіmerno-abrazivnі shhіtki dlja ochishhennja metaloprokatu. Naukovo virobnichij zhurnal «Promislove budіvnictvo ta іnzhenernі sporudi», No2. 44-47. (in Ukrainian)
Abrashkevich Ju. D., Pelevіn L. E., Machishin G. M. (2012). Patent Ukraine No. 69712. MPK (2012.01) B24D 13/00. Diskova shhіtka. Bul., No. 9. (in Ukrainian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Юрій Абрашкевич, Григорій Мачишин, Олександр Марченко, Світлана Комоцька
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Право авторства належить авторам статей. Невиключні права на першу публікацію матеріалів статті автори передають редакції журналу «Гірничі, будівельні, дорожні та меліоративні машини» на умовах угоди з авторами згідно ліцензії Creative Commons CC BY 4.0. При цьому авторри мають право укладати самостійно додаткові угоди, що стосуються неексклюзивного поширення роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом, але за умови збереження посилання на першу публікацію статті в цьому журналі.
Запозичення матеріалів повністю або частково можливе з посиланням на вихідні дані журналу з обов'язковою вказівкою правовласника та імен авторів статей. При створенні на основі опублікованих у журналі статей нових матеріалів, цитуванні або перекладі фрагментів статей з метою їхнього цитування необхідно посилатися на першоджерела з дотриманням правил цитування.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- автори зберігають за собою авторські права на роботу та передають журналу право першої публікації разом із роботою, одночасно ліцензуючи її на умовах Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим поширювати цю роботу з обов'язковим зазначенням авторства цієї роботи та посиланням на оригінальну публікацію у цьому журналі.
- автори зберігають за собою право укладати окремі додаткові контрактні угоди на неексклюзивне розповсюдження версії роботи, опублікованої в цьому журналі (наприклад, розмістити її в університетському сховищі або опублікувати її в книзі), з посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- авторам дозволяється розміщувати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в університетському сховищі або на їхньому персональному веб-сайті) до і під час процесу розгляду її даним журналом, оскільки це може призвести до продуктивного обговорення, а також до більшої кількості посилань на дану опубліковану роботу (Дивися The Effect of Open Access).
Дозвіл на повторне використання визначається наступною користувальницькою ліцензією:
- Creative Commons Attribution (CC BY 4.0): дає можливість іншим поширювати і копіювати статтю, створювати уривки, реферати та інші виправлені версії, адаптації або похідні роботи зі статті (наприклад, переклад) для включення в колективну роботу (наприклад, монографію), для пошуку тексту або даних в статті, навіть в комерційних цілях, за умови, що вони вказують автора (ів), не змінюють статтю в такий спосіб, щоб завдати шкоди честі або репутації автора.