Зондування підводного ґрунту на місці залягання
DOI:
https://doi.org/10.32347/gbdmm.2022.100.0501Ключові слова:
статичне та динамічне зондування, пенетрометр, гравітаційні зонди, ударний імпульсАнотація
Технічні засоби інженерно-геологічних вишукувань на місці залягання є найбільш складним і дорогим обладнанням, що потребує спеціального забезпечення для їх роботи в умовах високого гідростатичного тиску та агресивного середовища, відповідної програми руху судна супроводу, дистанційного управління дослідницькими апаратами, передачі та реєстрації. отриманих даних. Комплекс методів та засобів для вимірювання фізико-механічних властивостей донних ґрунтів у природному заляганні включає штампові випробування ґрунтів; вимірювання опору обертальному зрізу крильчаткою; пенетраційний каротаж; статичне та динамічне зондування; довгострокові дослідження донними установками; радіометричні методи випробувань ґрунтів; вимірювання фізичних характеристик ґрунтів; дослідження дна пла-нирующими підводними апаратами. Перші три методи дослідження підводних ґрунтів аналогічні випробуванням у глибоководних свердловинах. У цій статті розглядаються пристрої та методи для точкового опробування підводного ґрунту на місці залягання статичним, динамічним і гравітаційним зондуванням.
Посилання
Sukach M. K., (2021). Stages and staging of the study of the seabed for earthmoving systems. Gіrnichi, budivelni, dorozhni ta melіora-tivni. mashyny, Nr97, 47-56. https://doi.org/10.32347/ gbdmm2021.97.0401. (in Russian).
Baladinskij V. L., Lobanov V. A., Galanov B. A., (1979). Mashiny i mehanizmy dlja podvodnyh rabot. Leningrad, Sudostroenie, 191. (in Russian).
Lobanov V. A., (1983). Spravochnik po tehni-ke osvoenija shel'fa. Leningrad, Sudostroenie, 288.
Baladinskij V. L., Sukach M. K., (1999). Podvodnye stroitel'nye raboty: ucheb. posob. Kyiv, ISMO, 224. ISBN 5-7763-2139-5. (in Russian).
Arhangel'skij I. V., (1980). Morskoe burenie inzhenerno-geologicheskih skvazhin. Lenin-grad, Nedra, 263. (in Russian).
Colp J. L. et., (1975). IEE Ocean, Publication 75.
Sukach M. K., (1991). Gravitacionnye zondy dlja opredelenija prochnosti podvodnyh gruntov. Torfjanaja promyshlennost', Vol.9, 37-40. (in Russian).
Sukach M. K., (2004). Workings processes of deep-water machines. Kiev, Naukowa dumka, 364. ISBN 966-00-0818-X.
Sukach M. K., Komotska S. Yu., (2018). Method for determining bottom soil properties insitu. Underwater Technologies, Vol.08, 44-46. https://doi.org/10.26884/uwt1804.1102.
Nikolaevskij V. N., Sarnikov N. M., Shefter G. M., (1975). Dinamika upru-goplasticheskih dilatirujushhih sred. Moscow, Nauka, 397. (in Russian).
James L. T. et al, (1981). Oceans 81, Conf. Rec. Boston, mass., New York, Vol.1.
Sukach M. K., (2021). Operating conditions and assessment of the bottom back-ground of deep-sea vehicles. Underwater Technologies, Vyp.11, 30-44. https://doi.org/10.32347/uwt2021.11.1301.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Mykhailo Sukach
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Право авторства належить авторам статей. Невиключні права на першу публікацію матеріалів статті автори передають редакції журналу «Гірничі, будівельні, дорожні та меліоративні машини» на умовах угоди з авторами згідно ліцензії Creative Commons CC BY 4.0. При цьому авторри мають право укладати самостійно додаткові угоди, що стосуються неексклюзивного поширення роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом, але за умови збереження посилання на першу публікацію статті в цьому журналі.
Запозичення матеріалів повністю або частково можливе з посиланням на вихідні дані журналу з обов'язковою вказівкою правовласника та імен авторів статей. При створенні на основі опублікованих у журналі статей нових матеріалів, цитуванні або перекладі фрагментів статей з метою їхнього цитування необхідно посилатися на першоджерела з дотриманням правил цитування.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- автори зберігають за собою авторські права на роботу та передають журналу право першої публікації разом із роботою, одночасно ліцензуючи її на умовах Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим поширювати цю роботу з обов'язковим зазначенням авторства цієї роботи та посиланням на оригінальну публікацію у цьому журналі.
- автори зберігають за собою право укладати окремі додаткові контрактні угоди на неексклюзивне розповсюдження версії роботи, опублікованої в цьому журналі (наприклад, розмістити її в університетському сховищі або опублікувати її в книзі), з посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- авторам дозволяється розміщувати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в університетському сховищі або на їхньому персональному веб-сайті) до і під час процесу розгляду її даним журналом, оскільки це може призвести до продуктивного обговорення, а також до більшої кількості посилань на дану опубліковану роботу (Дивися The Effect of Open Access).
Дозвіл на повторне використання визначається наступною користувальницькою ліцензією:
- Creative Commons Attribution (CC BY 4.0): дає можливість іншим поширювати і копіювати статтю, створювати уривки, реферати та інші виправлені версії, адаптації або похідні роботи зі статті (наприклад, переклад) для включення в колективну роботу (наприклад, монографію), для пошуку тексту або даних в статті, навіть в комерційних цілях, за умови, що вони вказують автора (ів), не змінюють статтю в такий спосіб, щоб завдати шкоди честі або репутації автора.