Аналіз досліджень стаціонарних баштових кранів при вітрових навантаженнях
DOI:
https://doi.org/10.32347/gbdmm.2023.102.0201Ключові слова:
баштовий кран, повітряна ударна хвиля, стійкість, динамічні навантаженняАнотація
Навантажувально-розвантажувальні роботи є невід’ємною складовою технологічного процесу будівництва. Для виконання цих робіт здебільшого застосовують крани різних типів.
В сучасному промисловому та цивільному будівництві широко застосовуються баштові крани стаціонарного типу, які використовуються при спорудженні різних типів споруд та будівель.
Сьогодні неможливо уявити собі панораму міста і досить великого сільського селища без спрямованих увись, легких ажурних силуетів баштових кранів. Вони добре помітні на тлі нових житлових забудов, всюди, де відбуваються прогресивні зміни, де йде будівництво. На будівництвах країни сьогодні використовують понад 200 тис. баштових кранів.
Але під час використання баштових кранів особливу увагу необхідно приділяти їх експлуатації в несприятливих умовах, тому що вони є механізмами підвищеної небезпеки.
Одним із важливих факторів несприятливих умов при повномасштабному російському вторгненні в Україну стали ударні хвилі, які виникають в результаті ракетних ударів. Ці ударні хвилі спричиняють, в свою чергу, повітряний тиск та коливання на земній поверхні та зумовлюють певну сейсмічність.
Для забезпечення безаварійної роботи і підвищення надійності баштових кранів при розрахунках конструкцій і комплектуючих елемен-тів їх робочого обладнання важливо враховувати динамічні навантаження, які в декілька разів перевищують статичні навантаження.
Забезпечення стійкості стаціонарних баштових кранів, особливо в умовах воєнного стану, є одним із важливих теоретичних і практичних завдань. Найважливішим аспектом вирішення цього завдання є забезпечення стійкості за умов повітряних ударних хвиль, що зумовлюють дію динамічних навантажень на металоконструкції крану.
Посилання
Haydamaka V. F. (1988). Operation of forklifts without progressive braking. Kharkiv, Higher School, 141. - (in Ukrainian).
Erofeev N. I., Pobid V. A., Lisovii P. Ya. (1977). Determination of permissible operating wind speeds of cargo-lifting cranes. Shipbuild-ing and ship repair. Odesa. 101-107. - (in Ukrainian).
Ivanenko O. I., Martynov O. V. (1989). Determining the parameters of lifting cranes by wind. Construction and production of transport machines, Kharkiv. 47-52. - (in Ukrainian).
Grigorov O. V., Petrenko N. O. (2005). Cargo cranes. Tutorial. Kharkiv, NTU KhPI, 304. - (in Ukrainian).
DSTU ISO 4302:2017 (2017). Lifting cranes. Calculation of wind loads (ISO 4302:2016, IDT). - (in Ukrainian).
ISO 4302-1981. (1981). Load-lifting cranes. Calculation of wind loads.
NPAOP 0.00-1.80-18. (2018). Rules of labor protection during the operation of load-lifting cranes, lifting devices and corresponding equipment, 262. - (in Ukrainian).
Khmara L. A., Kolisnyk M. P., Shevchenko A. F. (2015). Construction cranes (structures, technical characteristics, selection and opera-tion): training. Manual. Dnipropetrovsk, IMA-press. 356. - (in Ukrainian).
Huang C., Wong C. K., Tam C. M. (2011). Optimization of tower crane and material supply locations in a highrise building site by mixed-integer linear pro-gramming, Autom. Constr., 20, 571–580. https://doi.org/10.1016/j.autcon.2010.11.023.
Ivanenko O. I. (2014). Taking into account the effect of wind loads in the calculations and operation of special gantry cranes, KHNADU Bulletin, Vol. 65-66, 170-175. - (in Ukrainian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Ievgenii Gorbatyuk, Dmitry Mishchuk, Oleg Bulavka, Volodymer Voliyanuk
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Право авторства належить авторам статей. Невиключні права на першу публікацію матеріалів статті автори передають редакції журналу «Гірничі, будівельні, дорожні та меліоративні машини» на умовах угоди з авторами згідно ліцензії Creative Commons CC BY 4.0. При цьому авторри мають право укладати самостійно додаткові угоди, що стосуються неексклюзивного поширення роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом, але за умови збереження посилання на першу публікацію статті в цьому журналі.
Запозичення матеріалів повністю або частково можливе з посиланням на вихідні дані журналу з обов'язковою вказівкою правовласника та імен авторів статей. При створенні на основі опублікованих у журналі статей нових матеріалів, цитуванні або перекладі фрагментів статей з метою їхнього цитування необхідно посилатися на першоджерела з дотриманням правил цитування.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- автори зберігають за собою авторські права на роботу та передають журналу право першої публікації разом із роботою, одночасно ліцензуючи її на умовах Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим поширювати цю роботу з обов'язковим зазначенням авторства цієї роботи та посиланням на оригінальну публікацію у цьому журналі.
- автори зберігають за собою право укладати окремі додаткові контрактні угоди на неексклюзивне розповсюдження версії роботи, опублікованої в цьому журналі (наприклад, розмістити її в університетському сховищі або опублікувати її в книзі), з посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- авторам дозволяється розміщувати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в університетському сховищі або на їхньому персональному веб-сайті) до і під час процесу розгляду її даним журналом, оскільки це може призвести до продуктивного обговорення, а також до більшої кількості посилань на дану опубліковану роботу (Дивися The Effect of Open Access).
Дозвіл на повторне використання визначається наступною користувальницькою ліцензією:
- Creative Commons Attribution (CC BY 4.0): дає можливість іншим поширювати і копіювати статтю, створювати уривки, реферати та інші виправлені версії, адаптації або похідні роботи зі статті (наприклад, переклад) для включення в колективну роботу (наприклад, монографію), для пошуку тексту або даних в статті, навіть в комерційних цілях, за умови, що вони вказують автора (ів), не змінюють статтю в такий спосіб, щоб завдати шкоди честі або репутації автора.