Обґрунтування та статичний рахунок адаптивної рухомої противаги одноківшевого екскаватора
DOI:
https://doi.org/10.32347/gbdmm.2023.102.0401Ключові слова:
адаптивна рухома противага, стійкість, утримуючи момент, перекидний моментАнотація
Представлені результати аналітичного дослідження дії навантажень на обладнання одноківшевого екскаватора, виконано аналіз попередніх досліджень.
В роботі висвітлено, що робочий процес універсального одноківшевого екскаватора являється циклічність виконання операцій – копання і транспортування ґрунту.
Універсальні екскаватори можуть виконувати роботу вище та нижче рівня своєї стоянки робочим обладнанням прямої та зворотної лопат чи за допомогою додаткового змінного обладнання.
Під час робочого процесу виникають статичні та динамічні навантаження на машину та механізми, які впливають на стійкість машини та безпеку на робочому майданчику.
Для збільшення стійкості одноківшевих універсальних екскаваторів при роботі на похилій площині та підвищення ККД машини в кар’єрах, будівних майданчиках, при розбиранні завалів після техногенних катастроф, аварій, бойових дій потребується створення врівноважуючого механізму автоматичної дії.
Розроблено розрахунок на стійкість універсального одноківшевого екскаватора з адаптивною рухомою противагою з робочим обладнанням пряма та зворотна лопата в базових розрахункових положеннях, які виконуються при розрахунку універсальних одноківшевих екскаваторів. Для екскаватора з обладнанням зворотна лопата, розрахунок виконаний для двох положень. Розрахунок на стійкість екскаватора з обладнанням пряма лопата, виконаний для чотирьох положень.
За рахунок адаптивної рухомої противаги з’являється додаткове, регульоване, плече, яке в автоматичному режимі зрівноважує систему, коли це необхідно.
Завдяки автоматичній системі, одноківшевим екскаватором можливо працювати та переміщатися на більш похилій площині, рухома противага сама збалансує машину, а також можливо збільшити утримуючий момент та запобігти перекиданню екскаватора.
Описана доцільність використання адаптивної рухомої противаги для одноківшевих екскаваторів. Наведено приклади використання рухомої противаги в інших машинах. Виконано аналіз супутніх досліджень та обґрунтовано доцільність використання адаптивної рухомої противаги в них.
Надані попередні дослідження в розробці рухомої противаги для одноківшевих екскаваторів. Розроблено розрахунок на стійкість одноківшевого екскаватора з адаптивною рухомою противагою в основних розрахункових положеннях.
Посилання
Dyakov I. F. (2007). Construction and road machines and the basics of automation: textbook. Ulyan. Mr. technical University of Ulyanovsk: Ulyanovsk Technical University, 516.
Volkov D. P., Krykun V. Ya., Totolin P. E. (1992). Machines for earthworks: textbook. for universities. Moscow, Mashinostroenie, 448.
Tiunov V. A. (2017). Development of a pipelayer with a load capacity of 20 tons based on the T-14 serial tractor. Chelyabinsk, YuUU, 106.
Dvoinova K. A. (2018). The mobile counterweight control system of the truck crane. Chelyabinsk, YuUU, P-266, 113.
Pelevin L. E., Rashkivskyi V. P., Melnychenko B. M. (2012) Singlebucket excavator, Utility Model Patent, Kyiv.
Kyiv School of Economics. (2022). As of November 2022, the total amount of damage caused to the infrastructure of Ukraine is almost $136 billion, Kyiv
Volyanyuk V. O. (2006). Directions of development of foreign construction machinery for earthworks. Mining, construction, road and reclamation machines, No. 67, 54-58.
Dobronravov S. S., Dronov V. G. (2001). Building machines and the basics of automation. Moscow, Higher School, 575.
Mishchuk D. O. Horbatyuk E. V., Teteryatnik O. A. (2014). A single-bucket excavator with a spatially oriented boom. Collection of scientific works of UkrDAZT, issue 148, part 1.
Khmara L. A., Baev S. V., Dakhno O. O. (2015). Theoretical foundations of soil digging with a single-bucket excavator with telescopic working equipment Bulletin of the Dnipro State Academy of Construction and Architecture, No.5(206).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Volodymer Rashkivskyi, Oleksyi Proskurin
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Право авторства належить авторам статей. Невиключні права на першу публікацію матеріалів статті автори передають редакції журналу «Гірничі, будівельні, дорожні та меліоративні машини» на умовах угоди з авторами згідно ліцензії Creative Commons CC BY 4.0. При цьому авторри мають право укладати самостійно додаткові угоди, що стосуються неексклюзивного поширення роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом, але за умови збереження посилання на першу публікацію статті в цьому журналі.
Запозичення матеріалів повністю або частково можливе з посиланням на вихідні дані журналу з обов'язковою вказівкою правовласника та імен авторів статей. При створенні на основі опублікованих у журналі статей нових матеріалів, цитуванні або перекладі фрагментів статей з метою їхнього цитування необхідно посилатися на першоджерела з дотриманням правил цитування.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- автори зберігають за собою авторські права на роботу та передають журналу право першої публікації разом із роботою, одночасно ліцензуючи її на умовах Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим поширювати цю роботу з обов'язковим зазначенням авторства цієї роботи та посиланням на оригінальну публікацію у цьому журналі.
- автори зберігають за собою право укладати окремі додаткові контрактні угоди на неексклюзивне розповсюдження версії роботи, опублікованої в цьому журналі (наприклад, розмістити її в університетському сховищі або опублікувати її в книзі), з посиланням на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- авторам дозволяється розміщувати їх роботу в мережі Інтернет (наприклад, в університетському сховищі або на їхньому персональному веб-сайті) до і під час процесу розгляду її даним журналом, оскільки це може призвести до продуктивного обговорення, а також до більшої кількості посилань на дану опубліковану роботу (Дивися The Effect of Open Access).
Дозвіл на повторне використання визначається наступною користувальницькою ліцензією:
- Creative Commons Attribution (CC BY 4.0): дає можливість іншим поширювати і копіювати статтю, створювати уривки, реферати та інші виправлені версії, адаптації або похідні роботи зі статті (наприклад, переклад) для включення в колективну роботу (наприклад, монографію), для пошуку тексту або даних в статті, навіть в комерційних цілях, за умови, що вони вказують автора (ів), не змінюють статтю в такий спосіб, щоб завдати шкоди честі або репутації автора.